A szájüregben található fekélyek közül talán az afta a leggyakoribb és legismertebb elváltozás. Legtöbb esetben 1-2 nappal megjelenése előtt fájdalmat, égő érzést tapasztalhatunk. Enyhébb formában lencsényi, gyulladásos élénkvörös udvarral körülvett terület, amely előfordulhat egyesével, de lehet súlyosabb, csoportosan megjelenő elváltozás is. Jellemző rá, hogy hólyagképződés nem előzi meg, nagyon fájdalmas, leggyakoribb helye az ajak belső felszíne, az orca nyálkahártyája és a nyelv oldalsó, inkább a nyelv alatti területe. A fekélyek felülete szürkésfehér, csoportos megjelenéskor nyirokcsomó duzzanat is kísérheti. A szájtünetek önmagukban is nagyon fájdalmasak, de erős, savanyú, fűszeres ételekre a fájdalom intenzívebbé válik. A hideg folyadék, a jég kicsit enyhíti a fájdalmat. Az elváltozás 10-16 nap alatt spontán gyógyul. A nagyobb elváltozások gyulladásos udvarral körülvett fekélyek, átmérőjük akár 4 cm is lehet, igen fájdalmasak, hosszú ideig megkeseríthetik a páciens életét.
Keletkezésükben közrejátszhat stresszes életmód, a nyálkahártya mechanikai sérülése ( pl. éles fog, hosszan tartó fogorvosi beavatkozás, letört protézis széle, nyelv megharapása ), kiválthatják bizonyos ételek ( pl. citrusfélék, paradicsom, dió ), oka lehet kiegyensúlyozatlan táplálkozás ( pl. vas, folsav, B12 vitamin hiány ), egyes szisztémás betegségek kísérő tünete is lehet ( pl. Bechet kór ), vírusos eredet, családi halmozódás is előfordulhat. Minden korosztályban megjelenhet gyermekeknél, felnőtteknél egyaránt.
Az aphtha kezelés nélkül spontán és maradandó elváltozás nélkül gyógyul. A fájdalom enyhítésére javasolt antimikróbás szájöblítő használata, ( Corsodyl, Curasept ), esetleg fájdalomcsillapító, érzéstelenítő cukorkák szopogatása, szódabikarbónás víz öblögetése. Kerülni kell az irritáló ételek, italok fogyasztását ( csípős, fűszeres, sós, savanyú, bubis italok ). Hatékony segítség lehet az elváltozás leküzdésében a kúraszerűen, magas dózisban B1 vitamin 100-300 mg napi fogyasztása a gyógyulásig.