Kialakulhatnak a fogcsíra kettéhasadása miatt, (ilyenkor alakjában és méretében egy kisebb, csökevényes fog valószínű), vagy ha a foglécből a kelleténél több fogcsíra fejlődik ki. Leggyakrabban a maradófogaknál, a felső állcsont frontális területén fordul elő, de a tejfogaknál is létrejöhet. Lehetnek normális méretű és alakú számfeletti fogak, de lehetnek kisebb vagy szabálytalan alakúak is. A számfeletti fogak megjelenésének leggyakoribb formája a mesiodens, amely a felső nagymetszők között fejlődhet ki. Gyakran előfordul a bölcsességfog mögött, negyedik őrlőfognak nevezett számfeletti fog is (inkább a felső állcsontban). A legtöbb számfeletti fog az állcsontban marad, káros hatású lehet a szomszédos fogak gyökereire, létrejöhet a szomszédos fogak vándorlása, illetve felmerülhetnek a későbbiekben esztétikai- és beszédproblémák (pl. pöszeség).

A számfeletti fogak egyik érdekes típusa az ún. mesiodens. A két felső középső metszőfog között előforduló számfeletti fogat nevezzük így. Ezek általában csapszerű, nem szokásos alakú fogak. Az esetek 20-25 %-ában nem törnek elő, így viszonylag későn derül ki „létezésük”, addigra már károkat okoznak a fogváltásban, mivel akadályozzák a maradó metszők előtörését., elfordíthatják azok csíráját a tengelyük körül. A mesiodens fogak a maradó fogcsírák között találhatók. Ha kinőnek, esztétikai és funkcionális szempontból nem kielégítőek. A mesiodens eltávolítása után nagy valószínűséggel a fejlődésben visszamaradt metszőfog kifejlődik magától, csak arról kell gondoskodnunk, hogy a számára rendelkezésre álló hely ne szűküljön be.
Ha a fog önmagától nem képes előbújni, abban az esetben fogszabályozó készülékkel, kell azt a helyére „lehúzni”. A mesiodens felfedezése után fontos annak eltávolítása és figyelemmel kell kísérni az állcsontban lévő maradó fog fejlődését!