Egyik rendelésünkön egy utolsó éves óvodás kisfiú jött hozzánk az anyukájával, mivel egyik foga érzékeny volt. Járt már fogászaton, így nagy, riadt szemeiben láttam az aggodalmat a kezeléssel kapcsolatban. Bemutatkoztunk egymásnak, megkérdeztem, hány éves, mit szeret játszani, milyen napja volt mielőtt jöttek a rendelőbe, mit hozott nekem megmutatni a szájában, mikor szokott fogat mosni, segítenek-e neki a fogmosásban a szülei? Nem volt bőbeszédű, okosan, szépen, de bizalmatlanul válaszolgatott a kérdésekre.
Anyuka mesélte, hogy a fogmosással hadilábon állnak, mivel a fiúcska nem szeret fogat mosni. A „miért nem szereted a fogmosást” kérdésre a válasz nagyon meglepő és számomra elgondolkodtató volt. Azért nem szereti a fogmosást, mert unalmas és közben nem lehet sem játszani, sem beszélgetni és ráadásul minden nap legalább kétszer meg kell ismételni. Hát igen, sok igazság van a dologban! Törtem a fejem, mivel lehetne izgalmasabbá tenni a folyamatot, mitől lenne játékosabb, vidámabb a fogápolás a gyerekek számára.
Eszembe jutott az elektromos fogkefék telefonos applikációja, amely tanít is és játékos is, létezik egy un. plakk festő tabletta, amelyet, ha fogmosás után elszopogat a gyermek, a fogakon maradó lepedéket megfesti (lilára, kékre, vagy rózsaszínre), és így lehet ellenőrizni a fogmosás hatékonyságát. Van egy vidám fogmosódal, amely pont 2 percig tart, azt hallgatva elröppen a fogmosási idő. Ha a szülőkkel együtt mossa a gyermek a fogait, lehet közben grimaszolni, a habbal játszani és nevetni a közös viccelődésen, bár szerintem nagyon kevés szülő van, aki ezt már kipróbálta. Van még valakinek ötlete, amit bevetett otthon a fogmosás megszerettetésért? Ki tudna mesélni erről? Szívesen vennénk a jó tanácsokat, amiket tovább tudnánk adni, hátha hasznos lenne más családoknál!