Mit jelent a barázdazárás? Fontos a rágófogak számára? Mikor célszerű megcsinálni?
A szuvasodás egy krónikus civilizációs népbetegség, mely hat a fogakra és az egész szervezetre, kialakulása során létrejött mikróflóra kihat a többi fogra és gyorsítja azok szuvasodását. Megelőzése nagyon fontos mind az ember, mind a társadalom szempontjából.
A barázdazárás célja a rágófogak barázda és gödröcske szuvasodás kialakulásának megelőzése, amellyel a kedvezőtlen anatómiai viszonyokat szüntetjük meg anélkül, hogy a fog szövetét átalakítanánk, ezáltal a felszín könnyebben tisztíthatóvá válik. A barázdazárás védi a fogat és hatással van a szájflóra összetételére is, így a többi fogra is kedvezően hat. A fogak áttörésük után 2-4 évig különösen érzékenyek a szuvasodásra. A barázdazárás egy óvintézkedés erre a kritikus időszakra. A beavatkozást a kedvezőtlen morfológiájú fogaknál az előbújást követően 6 hónapon belül érdemes elvégezni, későbbi életszakaszban már nem feltétlenül pozitív a hatása. A beavatkozással nem tudunk életre szóló biztonságot nyújtani, de az átmeneti, kritikus időszak átvészelését segíti elő. Nagyon fontos a szoros kontroll, hiszen alászuvasodás a kikopott barázdazárás mellett előfordul az ellenőrzés elmaradása esetén!
A vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a barázdazárt fogak megléte esetén a többi, nem kezelt fogfelszínen ritkábban alakul ki szuvasodás, de figyelembe kell venni, hogy eltérések tapasztalhatók a fog szerkezetében, a keményszöveteinek összetételében, a nyál minőségében és mennyiségében, a táplálkozásban és még sok más tényezőben, így érdemes egyénileg megítélni a megelőzés stratégiáját.