A fogínyvérzés okai között szerepel a rossz szájhigiénia, a lepedékképződés, az elálló fogtömés, a rossz, régi fogpótlás, a nem pótólt, hiányos fogazat, az emiatt kialakuló egyoldali rágás, egyes fogak túlterhelése, a dohányzás, egyes betegségek, bizonyos gyógyszerek és még sok más ok. Kialakulását segíthetik genetikai és hormonális tényezők is, pl. pubertás, terhesség, klimax, stressz is.
A nem megfelelő szájhigiénia miatt bakteriális lepedék halmozódik fel, amely ínygyulladást okoz, ilyenkor a fogíny duzzadt, vörös, könnyen vérzik. A fogak mellett nehezen tisztítható rések, ún. tasakok keletkeznek, amelyekben újabb baktériumok szaporodnak fel, így a folyamat romlása tapasztalható. Kezeletlen fogágybetegség a fogak tartószerkezetének pusztulását eredményezi, amely foglazuláshoz, súlyos esetben fogvesztéshez vezet. Fontos tudni, hogy a kezeletlen fogágybetegséget a legújabb kutatások néhány súlyos betegség okaként is feltételezik. ( pl. szív- és érrendszeri betegségek agyi érbetegségek, koraszülés ) A rendszeres, félévente elvégzett fogorvosi ellenőrzés során felfedezett ínygyulladás könnyen gyógyítható a fogkő eltávolításával, a tasakok kezelésével, a fogínyvisszahúzódás műtéti megoldásával, kiegészítve esetleg homeopátiás szerekkel. Fontos az okok felkutatása és azok kiküszöbölése is. Krónikus esetben alkati kezelés szükséges. A leírtak alapján a mechanikus tisztítás mindenképpen fontos, tehát nem szabad kímélni az ínyt, de fontos felkeresni fogorvost, aki kezeli a bajt, megkeresi a kiváltó okot és tanácsot ad a páciens számára, hogy mit tegyen és milyen öblögetőt érdemes használnia.Fogínyvérzés
Vérzik az ínyem, mossam, vagy kíméljem? Fogínyvérzés esetén gyakori dilemma, hogy ilyenkor a kíméletesebb fogmosás jobb-e, vagy a fokozottabb fogtisztítás. Használjak-e öblögető folyadékot, ha igen melyiket?